Barcelona olimpijsko a Euro 2012

Aktualnie finalizuję nowy numer YouGO! Magazine. Głównie skupiamy się na Barcelonie, którą pokochałem w ubiegłym roku. Jest też szerzej o Hiszpanii oraz innych atrakcyjnych turystycznie miejscach świata.

Co ciekawe, wyszedł nam nie tylko przewodnik po Barcelonie, ale także interesujący przystanek na refleksję przed Euro 2012. Poniżej kilka luźnych myśli i linków związanych z olimpiadą 1992 i gospodarką Barcelony.

Artykuł o Igrzyskach Olimpijskich 1992 roku w Barcelonie napisał specjalnie dla YouGO! Magazine Jordi Serra, Dyrektor Logistyki w Komitecie Organizacyjnym Igrzysk. W interesujący sposób opisuje, jak Barcelona zmieniła się nie tylko pod względem ilości miejsc w hotelach, ale przede wszystkim duszy i witalności mieszkańców.
– Barcelona, która wyłoniła się po Igrzyskach, była bardziej uporządkowanym i popularnym miejscem, z lepszą ofertą turystyczną. Odtąd przedstawiała się i była postrzegana jako cenione na całym świecie, kosmopolityczne miasto – pisze Serra.
Więcej już wkrótce na www.yougo.pl/magazine
Ciekawe, czy Euro 2012 także coś zmieni w Polakach i Ukraińcach.

Podążyłem tym tropem i zechciałem sprawdzić jak gospodarczo zmieniła się Barcelona na przestrzeni lat. Z pomocą przychodzą opracowania Fundació Catalunya Europa.
Misją Fundacji Catalunya Europa jest inwestowanie w poszukiwanie wiedzy i najlepszych praktyk, które uosabiają europejski ideał doskonałości demokratycznej, obywatelskiej, gospodarczej i społecznej, z przekonaniem, że Katalonia ma wiele do zaoferowania, a może nauczyć się nawet więcej. Działalność fundacji będzie bazować na przekonaniu, że swobodny przepływ idei, projektów i doświadczeń jest konieczny do stymulowania kreatywności i współzawodnictwa.

Natrafiłem też na artykuł Carlosa Marmolejo Duarte – Praca w mieście: miasto wiedzy, doświadczenie z centrum Barcelony. Streszczenie może nie mówi zbyt wiele:
„Zapoczątkowana pod koniec lat 90. gospodarka poprzemysłowa zwiększyła możliwości odnowy miasta: 4 mln m kw. przestrzeni dla przemysłu technologicznego, twórczego i kierunkowego rozciąga się tam, gdzie jeszcze niedawno dymiły fabryczne kominy. Nowa gospodarka to nowa szansa dla centrum metropolii: jedynie działania o dużej wartości mogą współzawodniczyć z lokalizacjami śródmiejskimi. Niniejszy artykuł omawia przyczyny koncentracji takich działań w miastach, zwłaszcza w ich centrach, oraz przedstawia proces transformacji Barcelony.”
ale warto przeczytać pełen cennych informacji artykuł na suw.biblos.pk.edu.pl, jeśli ktoś interesuje się współczesnym biznesem, technologiami i urbanistyką.